O klubu
SK Dobruška
Rok založení: 1909
Klubové barvy: modrá a žlutá
Největší úspěchy:
- 6. místo v krajském přeboru v sezoně 2010/2011
- postup A-týmu mužů do krajského přeboru v sezonách 2009/2010 a 2012/2013
- zisk titulu dorosteneckého krajského přeborníka v soutěžním ročníku 1995/1996
- postup A-týmu mužů do krajské I. A třídy Severovýchodní župy fotbalové v roce 1934
- postup A-týmu mužů do východočeské krajské I. A třídy v sezonách 1990/1991 a 2007/2008
Současný počet družstev:
- 2x dospělí (A-tým = krajská I. A třída, B-tým = okresní přebor
- 1x dorost (krajská soutěž)
- 1x starší žáci (krajská soutěž)
- 1x mladší žáci (pod hlavičkou TJ Opočno/SK Dobruška - okresní přebor)
- 1x starší přípravka (krajský přebor)
- 1x mladší přípravka (krajský přebor)
- 1x předpřípravka (v jarní části sezóny okresní přebor ml. přípravek)
- 1x školička (bez soutěží)
Dobrušský fotbalový oddíl v roce 2009 oslavil 100. výročí od svého založení exhibičním utkáním proti XI. internacionálů pražské Slavie. Největšími úspěchy byly pro oddíl z pod Orlických hor občasné postupy z okresního přeboru, ale setrvat v krajských soutěžích trvaleji se Dobrušským dlouho nedařilo. Až na konci osmdesátých let dvacátého století zaznamenal dobrušský oddíl výrazný výkonnostní vzestup zásluhou dlouholeté koncepční práce s mládeží započaté v letech sedmdesátých.
Petříkovu cestu do I. A třídy překonal Mikušíkův postup do krajského přeboru
V roce 1989 postoupil A-tým dospělých do východočeské I. B třídy, kde se celek příliš dlouho neohřál a už v roce 1991 si polepšil o stupínek výše do I. A třídy (mužstvo vedli trenér Milan Petřík s asistentem Vladislavem Balcarem). První mužstvo se v krajské soutěži zabydlelo natrvalo. V sezóně 1996/1997 dosáhl A-tým mužů TJ Dobruška historicky nejlepšího umístění, když skončil za celky TJ Sokol Deštné a béčkem AFK Chrudim na třetí příčce.
Účast v I. A třídě byla dlouho výkonnostním stropem Dobrušky. Až po dalších třinácti letech se zisk 3. příčky povedlo překonat svěřencům trenéra Milana Mikušíka. Dobrušský první tým krajskou I. A třídu vyhrál a jeho hráči mohli v létě roku 2010 zaslouženě slavit postup mezi fotbalovou elitu Královéhradecka - do krajského přeboru! Po sestupu z nejvyšší krajské soutěže se opětovný návrat do krajského přeboru podařil týmu pod vedením kouče Bohuslava Jakoubka v sezoně 2012/2013.
Na sklonku minulého století slavili dorostenci titul krajských přeborníků
V roce 1996 se dobrušští dorostenci radovali ze zisku titulu oblastního přeborníka. Soutěži dominovali ziskem sedmasedmdesáti bodů a konta soupeřů zatížili celkem 115 góly! Mužstvo tehdy vedl kouč Milan Petřík, který se vrátil z angažmá v divizním SK Náchod. Dobrušský rodák a odchovanec místního fotbalu Milan Petřík vlastnící profi-licenci poté odešel do prvoligového SK Hradec Králové, kde se z dorostu přes B-tým dospělých postupně propracoval až lavičku prvního celku - účastníka Gambrinus ligy, kde na jaře 2001 absolvoval nakonec neúspěšné záchranářské práce.
Byl to právě trenér Petřík, kdo dovedl dobrušský A-tým dospělých k postupu do I. A třídy a dorost k zisku oblastního přebornického titulu. Z úspěšného dorosteneckého kádru naskočila do áčka dospělých čtveřice Marcel Hájek, Roman Doubek, Roman Kunc a Jan Zrzavý. Hájek posléze hostoval v ligové rezervě SK Hradec B, s níž vybojoval postup do ČFL. V roce 1998 se stal nejdražším hráčem přestupujícím z Dobrušky. Mimořádný kanonýr s týmem FK Náchod-Deštné postoupil z krajského přeboru do divize. Posléze působil v dalších oddílech na divizní úrovni a několikrát se stal králem východočeských fotbalových kanonýrů.
Nejvýše hrajícím dobrušským odchovancem historie je stoper Lukáš Killar,
který jako kmenový hráč Dobrušky působil několik let v mládežnických družstvech FK Náchod a FK Pardubice. V létě roku 1999 se uskutečnil přestup do druholigového AFK Atlantic Lázně Bohdaneč. Na sklonku roku 2000 o českého reprezentanta do dvaceti let projevil zájem Slovan Liberec. Na jaře 2001 dostal Killar svoji první příležitost v základní sestavě prvoligového áčka.
Ve vítězném zápase v Ostravě na Baníku (0:1) uhlídal Milana Baroše. Lukáš Killar v libereckém dresu získal v sezoně 2000/2001 titul Mistra České republiky. Posléze přestoupil do Kladna, kde se navzdory svému mládí stal dokonce kapitánem prvoligového mužstva. V zimě roku 2009 odešel na své první klasické zahraniční angažmá do polského prvoligového klubu Polonia Bytom. Předtím jen na podzim roku 2002 krátce působil v Trenčíně. Lukáš Killar v 77 startech v české prvoligové soutěži vstřelil tři góly.
V roce 1998 postihly dobrušský Městský stadión ničivé povodně,
navíc kvůli výstavbě silničního obchvatu města přišel fotbalový oddíl o tréninkovou plochu. Areál se podařilo uvést do původního stavu a navíc došlo k jeho radikálnímu rozšíření. V roce 2001 přibyly ke dvěma stávajícím travnatým plochám tři hřistě na malou kopanou a další tréninková plocha regulérních rozměrů s písčitohlinitým povrchem (v zimě 2003 byla plocha osvětlena a v 2015 zde byl položen umělý trávník). Na podzim 2002 byla zaseta třetí travnatá plocha. V roce 2010 byla v téměř celém areálu stadionu vybudován zavlažovací systém, který pokrývá hlavní a tréninková travnatá plocha na fotbal, tři travnatá hřiště na malou kopanou, dva tenisové kurty a multifunkční hřiště. Investice na závlahu byly z podstatné části pokryty dotací z Evropské unie.
Stadion
Městský stadion Václava Šperla v Dobrušce
Všesportovní areál Městského stadionu Václava Šperla (dlouholetého správce stadionu, který se podílel na jeho vybudování) se nachází na okraji města hned vedle silničního obchvatu, směrem na Opočno. Krásné prostředí, od okolí oddělené stromy a lesem, nabízí tři hřiště standardních rozměrů, dvě travnatá, jedno s umělou trávou, a tři plochy na malou kopanou. Jsou zde také dva tenisové kurty a multifunkční hřiště na nohejbal s tréninkovou stěnou. Uvnitř škvárového atletického oválu jsou udržované skokanské sektory (pro dálku a výšku) s rozběžištěm s umělým povrchem. Doplňují je sektory pro vrh koulí, hod oštěpem a klec na hod diskem. V letošním roce se chystá rozsáhlá rekonstrukce, do níž je zahrnut tartanový povrch na atletické dráze a obnovení hlavní plochy.
Hlavní hrací plocha
Hlavní hrací plochou je hřiště uprostřed atletického areálu. Od dvou zastřešených tribun a okolních stupňovitých teras s místy na stání ho dělí škvárová atletická dráha. Podél delší strany blíže k tribunám vede rozběhová dráha s umělým povrchem s pískovým doskočištěm pro skok daleký. Na protější straně stojí zastřešené lavičky z plexiskla pro dvě fotbalová mužstva. Za jednou z bran se nachází oplocený sektor pro hod diskem. Za druhou jsou situovány koulařský sektor, rozběžiště pro oštěpaře, koulařský sektor a sektor pro skokvysoký s umělým povrchem. Na fotbalovém hřišti byla v letě roku 2010 vybudován zavlažovací systém s automatickým řízením. V areálu hlavního hřiště jsou kabiny se šatnami pro čtyři mužstva zrekonstruované v roce 2009. Zázemí pro sportovce dále nabízí dvě umývárny se sprchami, místnost pro rozhodčí s vlastním sprchovým koutem, klubovnu, menší WC pro sportovce. Větší toalety pro veřejnost jsou přístupné z boku budovy. Pro diváky sportovních akcí bývá otevřen stánek s občerstvením.
Druhá travnatá hrací plocha
Slouží jako tréninkové hřiště a hrají se na ní přípravné a mistrovské zápasy za nepříznivých horších povětrnostních podmínek. Zásluhou písčitějšímu podkladu lépe odvádí vodu, proto je zde například v deštívém počasí tvrdší a stabilnější podklad, než nabízí hlavní hrací plocha. Od frekventované hlavní silnice obchvatu Dobrušky je hřiště odděleno vysokými záchytnými sítěmi.
Hrací plocha s umělou trávou
Třetí hrací plochou je hřiště s umělým povrchem. Nabízí možnost tréninku i sehrání mistrovských utkání. Samozřejmostí je osvětlení této plochy kvůli možnosti trénování ve večerních hodinách a v zimním období. Vedle hřiště stojí zastřešená hala, která slouží jako skladiště především pro sportovní materiál (fotbalové branky atd.).
Okolí areálu stadionu
Okolí sportovního areálu je tvořeno ze zadní strany lesem se stezkami pro pěší, kde lze vytyčit mnoho tras a okruhů pro běhání. Po tréninku je možno využít gril s posezením, otužilým je k dispozici i krytý bazének s vodou ze studně. Regeneraci usnadňuje blízkost koupaliště a krytého bazénu s restaurací, jehož součástí je výřivka, sauna a posilovna.